Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Заходи щодо попередження водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей

Головним управлінням Держсанепідслужби у Тернопільській області відповідно до повноважень, наданих Положенням про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, та на виконання постанови Головного державного санітарного лікаря України від 17.05.2010 №16 «Про попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» забезпечено щомісячний моніторинг за вмістом нітратів у воді з колодязів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років, систематичне проведення санітарно-освітньої роботи серед населення з питань профілактики водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей та реєстрацію випадків захворювань на водно-нітратну метгемоглобінемію.

За результатами лабораторних досліджень води, відібраної із громадських та індивідуальних колодязів на території Тернопільської області, вміст нітратів значно перевищує нормативні рівні, зокрема, в Борщівському, Підволочиському, Теребовлянському, Чортківському районах. Однією із причин наявності нітратів у колодязях та каптажах є недотримання їхніми власниками вимог санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні колодязів, що призводить до забруднення питної води та робить її непридатною для споживання людиною.
У кожному випадку виявлення порушень вимог санітарного законодавства щодо стану утримання колодязів, каптажів та невідповідності якості колодязної води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками власникам криниць та органам місцевого самоврядування Держсанепідслужба надає пропозиції, приписи про необхідність належного облаштування колодязів; здійснює інформування населення, зокрема, через засоби масової інформації, щодо неприпустимості використання колодязної води для питних потреб у разі перевищення вмісту нітратів, особливо для приготування дитячого харчування; проводить санітарно-просвітню роботу з батьками, персоналом дитячих навчальних закладів, із працівниками медичних закладів, зокрема ФАПів.
На адреси голів державних адміністрацій надсилаються приписи про необхідність організації підвезення води належної якості до населених пунктів.
Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань пов’язаних з водно- нітратною метгемоглобінемією необхідно:
1. Не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники, а також не використовувати її для приготування сумішей в дитячому харчуванні.
2. Дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження та облаштування колодязя навісом, кришкою загальним відром тощо).
3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні ти органічні добрива.
4. По можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком оскільки вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів.
5. Вживати аскорбінову кислоту, ретинол (віт. А, альфа-токоферол), віт. Є, танін, цистеїн, які здатні послабити негативний вплив нітратів на людський організм.