Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Всесвітній тиждень імунізації 2015 року

Щорічно в останній тиждень квітня під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній тиждень імунізації. В цьому році основна увага приділяється ліквідації прогалин в імунізації, так як за даними ВООЗ кожна п’ята дитина в світі не охоплена вакцинацією.

Метою проведення Європейського тижня імунізації є підвищення рівня охоплення вакцинацією через досягнення більш глибокого розуміння того, що кожна людина потребує захисту від хвороб, керованих за допомогою вакцин та має право на підвищення рівня інформованості щодо вакцинації.
Інфекційні хвороби залишаються однією з основних причин інвалідності та смертності населення в усьому світі: 24,7% усіх смертей обумовлено інфекційною патологією; 63 % від загальної кількості дитячих смертельних випадків пов'язано з інфекційною патологією. Так, щороку у світі 2 млн. дітей помирають від пневмонії; до 200 тис. дітей помирають внаслідок ускладнень кору; до 1 млн. дітей занедужують на кашлюк, з них 350 тис. помирають; 500 тис. дітей помирає від інфекції, викликаною гемофільною паличкою типу b; 500 тис. народжуються з симптомами вродженої краснухи; майже 30 тис. дітей помирають від менінгококової інфекції.
Імунізація визнана одним з найуспішніших та економічно ефективних заходів системи охорони здоров'я з усіх нині існуючих. Щорічно вона попереджає від 2 до 3 мільйонів смертей і сьогодні дозволяє забезпечити захист дітей не лише від захворювань, вакцини від яких існують вже багато років (дифтерія, кашлюк, правець, поліомієліт), а й від пневмонії та ротавірусної діареї, на долю яких припадає більшість випадків дитячої смертності у віці до 5 років. Крім того, завдяки розробці інноваційних та комбінованих вакцин, у наш час можна захистити підлітків та дорослих від таких захворювань, як грип, менінгіт та рак шийки матки).
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легень та інших органів. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я мікобактеріями туберкульозу на Землі інфіковано 2 млрд. осіб – 1/3 всього населення планети. Щорічно на туберкульоз хворіє 8 мільйонів людей, а помирає 3 млн. (5 тис. щодня).
Профілактика туберкульозу за допомогою вакцинації є основним способом боротьби з цим небезпечним захворюванням. Імунізація, як метод специфічної профілактики серед дитячого населення, забезпечує у 80 % випадків стійкий імунітет (захист від розвитку всіх форм туберкульозу).
Гепатит В - це вірусне інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням печінки. У 30% випадків гостра форма захворювання переходить в хронічну, яка є основною причиною виникнення цирозу та первинного раку печінки. До 95% випадків гепатиту В можна запобігти вакцинацією.
Для профілактики небезпечних інфекцій – кашлюку, дифтерії, правця застосовується комбінована вакцина кашлюку (целюлярний компонент), дифтерії і правця (АКДП).
Кашлюк - інфекційне захворювання дихальних шляхів. Захворювання на кашлюк у 25% дітей перших років життя може супроводжуватися зупинкою дихання, запаленням легень; у 3% може виникнути енцефаліт (запалення головного мозку), судоми. Діти, які перехворіли на кашлюк у ранньому віці в подальшому можуть відставати від своїх однолітків у психічному розвитку. Найбільш ефективним засобом боротьби з кашлюковою інфекцією є рання імунізація дитячого населення. Завдяки вакцинації проти кашлюку в світі запобігається 85,5 млн. випадків захворювання і 760 тис. летальних випадків.
Дифтерія відноситься до найбільш тяжких інфекцій. Особливу небезпеку для життя становить токсична форма дифтерії, яка у великому відсотку випадків може закінчитися летально. На тяжкі форми дифтерії хворіють переважно не щеплені діти. У половини людей, що перенесли дифтерію залишаються тяжкі ураження серця. Єдиним діючим профілактичним заходом є вакцинація.
Правець - гостре інфекційне захворювання з механізмом передачі збудника через ушкоджені шкірні покрови та слизову оболонку. Збудник правця здатен зберігатися та розмножуватися в ґрунті. Правець супроводжується судомами і може закінчитися летально. Тільки своєчасним проведенням специфічної та екстреної вакцинації можна попередити захворювання на правець.
Поліомієліт - гостра вірусна інфекція. У довакцинальний період паралітичний поліомієліт уражав тисячі і десятки тисяч людей, з яких 10% вмирали і 40% ставали інвалідами. В усьому світі загальна кількість дітей і дорослих з паралічами поліомієлітного походження становить 10-20 млн. Надійним захистом від цієї небезпечної інфекції є тільки вакцинація.
Збудником гемофільної інфекції типу b (ХІБ) є гемофільна паличка, яка найбільш небезпечна для дітей віком до 5 років, зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань, з яких понад 450 тисяч закінчуються летально, а у третини дітей, що перехворіли, виникають паралічі, туговухість та інші ускладнення. Значну роль ХІБ – інфекція відіграє в розвитку гнійних менінгітів, пневмоній, сепсису, отитів. Лікування ХІБ-інфекцій ускладнюється стійкістю збудника до багатьох антибактеріальних препаратів. За таких умов приорітетним заходом боротьби з ХІБ- інфекцією є вакцинопрофілактика.
Кір - вірусна інфекція дихальних шляхів. За даними ВООЗ на кір щорічно хворіє не менш 40 млн. дітей, внаслідок ускладнень помирає понад 1 млн. дітей. Єдиним ефективним захистом від кору є своєчасна вакцинація.
Епідемічний паротит – широко розповсюджене дитяче захворювання. Хворіють переважно діти у віці від 3 до 15 років. Ця інфекція є однією з найбільш поширених причин ураження чоловічих статевих залоз. У хлопчиків в майбутньому після перенесеного паротитного орхіту (запалення яєчок) можливий розвиток атрофії яєчок, пухлин, імпотенції, порушення сперматогенезу, безпліддя.
Краснуха – вірусна інфекція. Розрізняють дві форми хвороби - вроджену і набуту. Вроджена форма хвороби виникає у новонароджених, якщо жінка під час вагітності хворіла на краснуху. Усі клінічні прояви вродженої краснухи об’єднують у поняття: синдром вродженої краснухи. Він характеризується розвитком у новонароджених вад серця, глухотою, катарактою, запаленням легень тощо. Єдиним заходом, спрямованим на зниження захворюваності є вакцинопрофілактика. Набута краснуха може ускладнитися енцефалітом, артритом, тромбоцитопенією.
Рак шийки матки – найбільш загрозливе для життя жінок онкологічне захворювання. Кожного дня в Україні 6 молодих жінок вмирають внаслідок цієї хвороби, смертність в 2 рази перевищує світові показники. За відкриття збудника захворювання (онкогенного папіломавірусу) Нобелівська премія з фізіології і медицини у 2008 році присуджена Харальду цур Хаузену. Завдяки відкриттю вченого вже отримані високоефективні вакцини проти раку шийки матки, які рекомендовано застосовувати для імунізації дівчаток до початку статевого життя. 9 з 10 випадків раку шийки матки таким чином можна попередити.
Пам’ятайте, хворобу краще попередити, ніж її лікувати.

 

 

 

 

sheplenia