Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Як захиститись від кліщів. Профілактики хвороби Лайма.

При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором. Проводити само- та взаємо огляди. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. 

 

Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м. Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів. Також необхідно обстежити своїх домашніх тварин на предмет кліщів. Собака або кішка не можуть заразити Вас на хворобу Лайма, але можуть занести в будинок заражених кліщів, які, в свою чергу, можуть вкусити Вас. Для особистого захисту від кліщів ефективно використовувати дозволені репеленти (препарати, що відлякують кліщів), які реалізуються через торгівельну мережу.
Якщо вас все ж таки вкусив кліщ - необхідно звернутись до територіальної поліклініки або травмпункту для його видалення.
При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити кліща олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом. В жодному випадку не можна викидати кліщів, адже після кровосмоктання самка кліща зможе дати покоління (до 2000 екземплярів) на тій території, де її викинули. Кліща, знятого з потерпілого (бажано живого), необхідно доставити до лабораторії особливо-небезпечних інфекцій Державної установи «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» для дослідження на інфікованість збудниками хвороби Лайма (бореліями). Протягом найближчого часу, після зняття кліща, необхідно звернутися до лікаря – інфекціоніста для консультації та лікування.
Щоб попередити розмноження іксодових кліщів на присадибній ділянці, у саду, необхідно розчищати ділянку від старих пеньків, спалювати або закопувати сухе листя та травостій у ямки та регулярно протягом літа викошувати трав’янисту рослинність.

yak zakhystytys vid klishchiv profilaktyky khvoroby laima

Ентомолог ДУ ТОЛЦДСЕСУ

С.В. Величко

Начальник відділу епідеміології та
санітарної охорони території

М.М. Павельєва