Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Радіаційний фон на території Тернопільської області

Кожна людина хоча б раз у житті зустрічалась з терміном радіація. Що таке радіація і наскільки вона небезпечна. Радіація - це процес іонізуючого випромінювання потоку елементарних частинок електромагнітного поля. Іонізуючим це випромінювання називають тому, що проникаючи та взаємодіючи з середовищем (тканинами тіла), промені іонізують молекули, що при великих дозах може призводити до масової загибелі клітин і тканин організму.
Людський організм не здатен з допомогою своїх органів відчуття сприймати дію радіоактивних речовин і їх випромінювання (до несмертельних величин), тому для їх встановлення необхідні спеціальні вимірювальні прилади – дозиметрична і радіометрична апаратура.
Для контролю за іонізуючим випромінюванням проводиться вимірювання природного радіаційного фону (потужності поглиненої дози гамма-випромінювання).
Вимірювання проводяться спеціалістами ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр держсанепідслужби України» щоденно в спеціально визначених реперних точках.
Природний радіаційний фон - доза випромінювання, яка створюється космічними променями і випромінюванням природних радіонуклідів, природно розподілених в землі, воді, повітрі, інших елементах біосфери, харчових продуктах і організмі людини. Радіоактивний фон наявний всюди і завжди – в одному місці його рівень вищий звичайної норми, в іншому місці – нижчий.
Важливо знати, що природний радіаційний фон є складовою частиною (однією з характеристик) середовища життєдіяльності людини і не чинить негативного впливу на людський організм.
Слід також відзначити і про позитивний вплив на живий організм невеликих доз іонізуючого випромінювання окремих радіонуклідів, зокрема радону, що використовується у лікувальних цілях. В основі дії радонотерапії лежить стимуляція захисно-відновлювальної функції та імуно-біологічної реактивності організму. Радон здійснює також на організм знеболювальний, протизапальний і заспокійливий вплив.
Для визначення рівня радіаційного фону в нашій країні традиційно користуються оцінкою поглиненої дози гамма випромінювання, виміряної в рентгенах за годину. Однак, згідно міжнародної системи одиниць фізичних величин (СІ) одиницею виміру потужності дози іонізуючого випромінювання є грей за секунду, а для малих доз опромінення – зіверт за годину. Саме в таких одиницях (мікрозівет за годину) відкалібровані шкали більшості сучасних дозиметрів («Терра», « Стора» тощо).
Згідно результатів вимірювань, рівні природного радіаційного фону в населених пунктах області не перевищують багаторічних показників і станом на сьогодні є наступними:№ з\п

Назва населеного пункта

Потужність поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (природній фон)
мкР/год мкЗв/год
1. м.Борщів 9,0 0,09
2. м. Заліщики 10,0 0,10
3. м.Бучач 11,0 0,11
4. м.Козова 11,0 0,11
5. м. Кременець 9,0 0,09
6. м. Підволочиськ 13,0 0,13
7. м. Теребовля 11,0 0,11
8. м. Чортків 15,0 0,15
9. м. Тернопіль 13,0 0,13


Слід зазначити, що чинним законодавством України встановлені радіаційно-гігієнічні регламенти потужності поглиненої дози (ППД) всередині приміщень будівель та споруд, які проектуються, будуються та реконструюються для експлуатації з постійним перебуванням людей. Нормований рівень ППД для таких об’єктів становить 30 мкР/год, включаючи компоненту від природного фонового опромінення.
Рівень дій ППД всередині приміщень будівель та споруд, які експлуатуються з постійним перебуванням людей, становить 50 мкР/год , включаючи компоненту від природного радіаційного фону, за виключенням дитячих, санаторно-курортних та оздоровчо-лікувальних закладів де ППД повинна відповідати рівню 30 мкР/год .