Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Вимоги до шкільного приладдя

З початком нового навчального року актуальне питання вибору шкільного приладдя, канцелярських товарів, книжок та підручників для дітей. Перше, що необхідно знати батькам школярів при виборі шкільного приладдя це те, що вся продукція (у тому числі і канцелярські товари), що реалізується на території України, повинна пройти Державну санітарно-епідеміологічну експертизу і мати позитивний висновок. Тобто, при купівлі будь-якої продукції маєте право запитати у продавця про наявність такого висновку, де зазначено, що продукція відповідає діючим в Україні гігієнічним вимогам, та її використання не нанесе шкоди здоров’ю. Також наголошуємо, що державній санітарно-епідеміологічній експертизі підлягає вся друкована продукція для дітей, в тому числі яка імпортується до України.

Гігієнічні вимоги до друкованої продукції прописані в Державних санітарних правилах і нормах «Гігієнічні вимоги до друкованої продукції для дітей» (ДСанПіН 5.5.6-138-2007). Ці санітарні правила поширюються на видання газетні, журнальні, книжкові (у т.ч. навчальні видання, підручники, навчальні посібники), а також іншу друковану продукцію, призначену для використання дітьми. Згаданий документ є обов'язковий для виконання суб'єктами видавничої справи незалежно від відомчої належності та форм власності. До суб'єктів видавничої справи відносяться видавці, виготовлювачі та розповсюджувачі видавничої продукції.
Шкільні підручники, якими забезпечуються діти в школах вже мають висновки, і батькам не варто хвилюватися за їхню якість. Коли ж ви купуєте книги у роздрібній торгівлі, окрім відповідності санітарним правилам зверніть увагу на відомості про вікову категорію читачів, на яку розраховане видання. Ця інформація повинна обов'язково відображатись на титульному аркуші кожного видання. Не варто нехтувати такими відомостями, оскільки для певного віку підходить своя продукція.
Видання залежно від вікової категорії читачів розподіляють на чотири групи:
- перша група - видання для дітей дошкільного віку (до 6 років);
- друга група - видання для дітей молодшого шкільного віку (6-10 років уключно), учнів початкових класів;
- третя група - видання для дітей середнього шкільного віку (11-14 років уключно), учнів V-VIII класів;
- четверта група - видання для дітей старшого шкільного віку, підлітків (15-18 років уключно), учнів IX-XII класів.
Видання для абітурієнтів відносяться до четвертої вікової групи.
У ДСанПіН 5.5.6-138-2007 встановлені чіткі вимоги до кольору, розміру та гарнітури шрифтів для кожної вікової групи. Також нормується площа ілюстрацій на сторінці видання, рекомендована ілюстративність.

Для друкування тексту та ілюстрацій книжкових видань, крім вклейок, вкладок, приклейок, дозволяється використовувати папір, призначений тільки для друкування книжкових видань, а саме офсетний, друкарський, книжково-журнальний. Заборонено використання газетного паперу для друкування книжкових та журнальних видань для дітей, за винятком видань для четвертої вікової групи для одноразового використання, а саме кросворди, тести для абітурієнтів.
У виданні для друкування тексту рекомендується використовувати папір одного виду і однієї маси площі 1 кв. м. Не рекомендується використання високоглянсового крейдованого паперу.
Згаданими санітарними правилами і нормами встановлено вимоги і до загальної ваги підручників. Так, із розрахунку на один навчальний день у комплекті з шкільним приладдям, без ваги ранця або портфеля, вага не повинна перевищувати допустимих гігієнічних норм перенесення учнями на відстань до 3 км:
- I-II класи - 1,5 - 2,0 кг;
- III-IV класи - 2,0 - 2,3 кг;
- V-VI класи - 2,3 - 3,0 кг;
- VII-VIII класи - 3,0 - 3,5 кг;
- IX-XI (XII) класи - 3,5 - 4,5 кг.
Вага кожного підручника не повинна перевищувати: для I-II класів - 300 г; III-IV класів - 350 г; V-VI класів - 450 г; VII-X класів - 500 г; XI-XII класів - 600 г. Збільшення ваги підручника можливе, але не більше ніж на 20%. Не рекомендується випускати підручники, які розраховані на декілька років навчання або суміщення програм різних років навчання. Зазначені обмеження не розповсюджуються на навчальну літературу, що призначена для домашнього читання.
До друкованих виробів для дітей відносять також зошити, альбоми та блокноти для малювання, прописи, вироби, призначені для одноразового використання тощо.
Наведемо кілька простих порад, які дозволять обрати дитині якісні товари. Легко перевірити якість будь-якої поліграфічної продукції можна, якщо потерти змоченим пальцем по аркушу. Нанесена фарба у жодному випадку не повинна розтиратися чи залишатися на шкірі.
Також, обираючи друковану продукцію та канцтовари звертайте увагу на запах. Якісні товари не повинні мати різкого стороннього запаху. Для друкованої продукції дозволяється легкий «паперовий запах» типографської фарби. У лінійок, резинок, ручок, олівців, пеналів та будь-якої іншої продукції із пластику повинен бути відсутній різкий запах.
Всі ці гігієнічні вимоги, які відображені в санітарних правилах до друкованої продукції спрямовані на профілактику захворювань органів зору, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи, а також розладів нервово-психічної сфери організму в дітей.
Отже, батьки, право вибору якісного, зрозуміло, що дорожчого чи дешевого шкільного приладдя залишається за Вами.

Головний спеціаліст Головного управління
Держсанепідслужби у Тернопільській області М.П. Дручковська