Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 07.09.2015 року

За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 07.09.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- Підгаєцький район: водогони (2 взірці) с. Степове, с.Бронгалівка – виявлено загальні колі-форми.
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
- м.Борщів, вул.Кут, вул.Нічлава (2 взірці), криниці загального користування – виявлено загальні колі-форми, цитробактер.
- Підгаєцький район: с.Завалів, криниця – виявлено загальні колі-форми.
- Теребовлянський район: с.Іванівка, с.Великий Говилів, с.Ілавче криниці (3 взірці) – виявлено загальні колі-форми.
- Чортківський район: с.Пробіжна, криниці (3 взірці) – виявлено цитробактер.

Освітлення: Гусятинський район, с.Яблунів ЗОШ – невідповідність санітарним нормам.
За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 7 вересня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 25 випадків інфекційних захворювань, з них:
- покуси тваринами – 6 випадків;
- гастроентероколіти – 3 випадки;
- енетровірусна інфекція, ієрсиніоз – 1 випадок;
- ентеровірусна інфекція – 1 випадок;
- хвороба Лайма – 1 випадок;
- укуси кліщами – 1 випадок;
- ентеробіоз – 1 випадок;
- короста – 2 випадки;
- мікроспорія – 1 випадок;
- вітряна віспа – 2 випадки;
- лямбліоз – 1 випадок;
- інфекційний мононуклеоз -2 випадки;
- туберкульоз – 3 випадки.
Протягом останніх років епідемічна ситуація щодо туберкульозу, як і в країні загалом, так і в Тернопільській області, незважаючи на зниження показників захворюваності та смертності, залишається напруженою.
Туберкульоз - це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується переважним ураженням легень та інших органів. Зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим, контактно-побутовим шляхами. Вхідними воротами інфекції є дихальні шляхи, травний канал, шкіра, слизова оболонка миг¬даликів тощо.
Найчастіше мікобактерії проникають в організм людини через дихальні шляхи, тобто аерогенно (80-90 %).Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, під час розмови. За добу хворий з активною формою туберкульозу виділяє 15-20 мільйонів бактерій, одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Профілактика туберкульозу за допомогою вакцинації є основним способом боротьби з цим небезпечним захворюванням. Головна мета – попередження захворювання і запобігання його поширення у дітей. Імунізація, як метод специфічної профілактики серед дитячого населення, забезпечує у 80 % випадків стійкий імунітет (захист від розвитку всіх форм туберкульозу).Вакцинація проти туберкульозу є обов’язковою у 64 державах світу.
На сьогоднішній час для щеплення використовується вакцина БЦЖ, яка містить атенуйований штам мікобактерій (M. Bovis). Вакцина не викликає захворювання, але стимулює специфічні механізми захисту і організм отримує здатність протистояти збуднику. Вакцина вводиться одноразово всім здоровим новонародженим дітям на 3-5 день перебування в пологовому стаціонарі. Механізм формування імунітету досить складний, для підтримки захисних сил організму використовують повторне щеплення (ревакцинацію) дітям у віці 7 років за результатами проведеної туберкулінодіагностики – від’ємна проба Манту .
Щорічна туберкулінодіагностика серед дитячого населення є одним з найефективніших методів раннього виявлення, як первинного інфікування, так і захворювання на початкових стадіях. Інфікування людини не означає захворювання на туберкульоз. За даними статистики третина людей в світі інфіковані мікобактерією туберкульозу і захворювання розвивається тільки у десятої частини на фоні зниження захисних сил організму.
Проба Манту (туберкулінова проба, туберкулінодіагностика) - метод дослідження напруженості імунітету до збудника туберкульозу за допомогою оцінки шкірної реакції на спеціальний препарат мікобактерій, туберкулін. Туберкулін - це суміш органічних речовин, отриманих з інактивованих (убитих) нагріванням мікобактерій. Препарат не містить в собі збудник туберкульозу, як може здатися з назви, а тільки продукти його життєдіяльності.
Оцінка проведеної туберкулінодіагностики здійснюється ретроспективно із врахуванням щорічної динаміки. За статистикою, позитивна реакція у дітей залежно від віку може свідчити про наявність поствакцинального імунітету або інфікування мікобактерією туберкульозу. Через 1–1,5 р. після вакцинації реакція у більшості (60%) дітей - позитивна, максимум припадає на 2 роки, а в 3–3,5 р. поствакцинальний імунітет згасає.
Не потрібно відмовляйтись від щеплення проти туберкульозу та проведення туберкулінодіагностики дітям!