Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Туберкульоз – актуальна проблема сьогодення

tyberkyloz
В умовах епідемії туберкульозу, визнаної на світовому та загальнодержавному рівні, із врахуванням впливу як медичних, так і соціальних чинників на суспільство, туберкульоз залишається актуальною проблемою сьогодення.
Протягом останніх років епідемічна ситуація щодо туберкульозу на території області, незважаючи на зниження показників захворюваності та смертності, залишається напруженою. За останнє десятиріччя показник захворюваності на туберкульоз (вперше виявлені випадки) серед населення області коливається в межах 55 - 45 випадків на 100 тисяч населення, смертності – 14 - 6 вип. на 100 тис. населення. Вищезазначені показники є доказовими аргументами існування епідемії туберкульозу в області.
Головним управлінням на кожній окремій адміністративній території області запроваджено щоденну звітність стосовно реєстрації інфекційної захворюваності та результатів проведеного епідрозслідування. В цілому, щодня реєструється близько 40 термінових повідомлень про випадки інфекційних захворювань, насторожує той факт, що з них 4-5 випадків туберкульозу. Тобто, при щоденній реєстрації частка випадків туберкульозу в структурі загальної інфекційної захворюваності становить близько 12%. За результатами щомісячної статистичної звітності питома вага захворюваності на туберкульоз (органи дихання) в загальній структурі інфекційних захворювань без грипу та ГРВІ коливається в межах 13-15 %.
Для оцінки епідситуації щодо туберкульозу слід, окрім традиційної статистики (захворюваність, смертність), використовувати об’єктивні показники:
- зростання кількості бацилярних та деструктивних (запущених) форм туберкульозу (кожен 2 - й хворий із бактеріовиділенням, кожен 4-й хворий виявлений на пізніх стадіях захворювання) - потенційна небезпека для оточуючих;
- щорічна реєстрація випадків серед дітей, підлітків, контактних осіб у вогнищах туберкульозу, декретованого контингенту населення, медиків;
- суттєва реєстрація випадків рецидивів захворювання після пройденого курсу лікування, мультирезистентного туберкульозу, Ко – інфекції (туберкульоз, ВІЛ- інфекція/СНІД).
У зв’язку з недостатнім забезпеченням імунобіологічними препаратами (туберкулін, вакцина БЦЖ) протягом останніх кількох років, ситуація щодо стану профілактики туберкульозу в області викликає занепокоєння, адже на фоні зниження кількості захищених (імунізованих), створюється сприятливі умови для поширення збудника в зовнішньому середовищі, в результаті - розширення резервуару туберкульозної інфекції.
Держсанепідслужбою області здійснюється об’єктивна оцінка епідситуації щодо туберкульозу на кожній адміністративній території області із врахуванням не тільки статистичних показників, а й ретроспективний аналіз динаміки захворюваності, хворобливості, вогнищевості.