Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


ПОСТАНОВА

 

Від 24 вересня 2015 року № 2


Про забезпечення заходів
щодо профілактики грипу та гострих
респіраторних вірусних інфекцій
в епідсезон 2015-2016 років

В епідемічному сезоні 2015-2016 років, ВООЗ прогнозує у Північній півкулі циркуляцію наступних штамів вірусів грипу : подібний A/California/7/2009 (H1N1)pdm09; подібний A/Швейцарія/9715293/2013(H3N2); подібний В/Phuket/3073/2013 та рекомендує використовувати на території України вакцини, що будуть містити компоненти саме до вказаних штамів вірусу грипу.
Щотижневий моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ, який проводиться в області постійно впродовж року, вказує на сезонне зростання захворюваності на грип та ГРВІ з вересня місяця. Показники захворюваності з 37 тижня (07.09 - 13.09.15р.) до 38 тижня (14.09 – 20.09.15р.) зросли з 11,7 випадків на 10 тис. населення (1248 хворих) до 15,7 на 10 тис. населення (1679 хворих). Перевищення епідпорогів не спостерігалось.
За даними лабораторного моніторингу в області циркулюють віруси парагрипу, риносинтиціальні віруси та аденовіруси.
У зв’язку з сезонним підйомом захворюваності на грип та ГРВІ, з метою своєчасної організації та вжиття профілактичних, санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів, спрямованих на попередження, мінімізацію можливих епідемічних ускладнень, спалахів грипу та ГРВІ на території області, керуючись ст. 30, 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», на виконання наказу Державної санітарно-епідеміологічної служби України № 160 від 17.09.2015 року «Про забезпечення санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів щодо профілактики грипу і гострих респіраторних вірусних інфекцій»


ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Головам районних державних адміністрацій, Тернопільської, Кременецької, Бережанської та Чортківської міських рад :
1.1. Заслухати звіти керівників служб про вжиті заходи щодо підготовки до епідемічного сезону 2015-2016 років, внести необхідні корективи до планів з організації профілактичних і протиепідемічних заходів на черговий сезон підйому захворюваності на грип та ГРВІ (до 15.10.2015 року).
1.2. Сприяти у виділенні коштів на закупівлю вакцин проти грипу згідно прогнозованої кількості осіб з груп ризику, інших засобів профілактики та лікування грипу та ГРВІ, передбачених регіональними програмами імунопрофілактики, придбання діагностичних препаратів, дезінфекційних і антисептичних засобів, засобів індивідуального захисту (вересень – жовтень 2015 року).
1.3. Забезпечити оперативний аналіз та своєчасне коригування профілактичних і протиепідемічних заходів під час епідемічного сезону 2015-2016 років із грипу та ГРВІ.
1.4. Організувати роботу керівників відповідних служб, підприємств, установ, організацій та закладів незалежно від форм власності щодо забезпечення в осінньо-зимовий період 2015-2016 років необхідних параметрів мікроклімату приміщень.
1.5. Вжити заходів щодо укомплектування дошкільних, загальноосвітніх закладів медичними кадрами, забезпечення медичних пунктів необхідними засобами та обладнанням (термометри, бактерицидні випромінювачі, дезінфекційні та антисептичні засоби, засоби особистої гігієни та індивідуального захисту).
1.6. Запроваджувати, у разі ускладнення епідемічної ситуації з грипу та ГРВІ, посилений протиепідемічний режим в установах, організаціях і закладах охорони здоров’я незалежно від форм власності, у місцях масового перебування людей (вокзали, автовокзали), навчальних закладах, закладах культури та освіти, на підприємствах тощо.
1.7. Забезпечити належну співпрацю із засобами масової інформації щодо висвітлення питань профілактики сезонного грипу та ГРВІ, друк та поширення серед населення інформаційних матеріалів, пам’яток про епідемічну ситуацію та заходи щодо запобігання захворювань на грип та ГРВІ.
2. Керівникам підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності:
2.1. Розглянути питання щодо своєчасного проведення серед працівників профілактичних щеплень проти грипу (жовтень – листопад 2015 року).
2.2. Застосовувати засоби неспецифічної профілактики грипу та ГРВІ серед працівників.
2.3. У період енергоекономії облаштувати приміщення для обігріву та прийому їжі, забезпечити працівників теплим спецодягом.
2.4. Забезпечити працівників засобами індивідуального захисту (масками).
2.5. Здійснювати необхідний комплекс протиепідемічних заходів у разі ускладнення епідемічної ситуації.
2.6. Забезпечити щомісячне проведення профілактичної дезінфекції на автотранспорті спеціалізованими підприємствами, проводити поточну дезінфекцію автотранспорту власними силами із застосуванням дезінфекційних засобів, що зареєстровані у МОЗ України.
2.7. Забезпечити дотримання графіків руху громадського транспорту на всіх маршрутах з метою недопущення скупчення людей та їх переохолодження на зупинках. В салонах громадського транспорту використовувати саносвітні засоби (листівки, плакати) щодо профілактики грипу та ГРВІ.
3. Начальникові відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міської ради, начальникам відділів охорони здоров’я райдержадміністрацій, головним лікарям лікувально-профілактичних закладів, згідно розподілу обов’язків:
3.1. Перевірити готовність закладів охорони здоров’я до чергового сезонного підйому захворюваності населення на грип та ГРВІ, особливу увагу звернути на підготовку госпітальних баз, наявність необхідного запасу противірусних препаратів, дезінфекційних, антисептичних та засобів індивідуального захисту, спеціальної медичної апаратури, швидких тестів, реагентів та витратних матеріалів для проведення вірусологічних досліджень на грип, укомплектування бригад для надання консультативної та медичної допомоги (жовтень – листопад 2015р.).
3.2. Провести навчання медичного персоналу, в тому числі лікарів вузьких спеціальностей, з питань профілактики, діагностики і лікування грипу, ГРВІ (жовтень – листопад 2015р.).
3.3. Забезпечити організацію та проведення імунізації медичних працівників та населення проти грипу, дотримання належних умов транспортування, зберігання вакцин проти грипу в закладах охорони здоров’я та аптечній мережі. Забезпечити виконання «Планів щеплень проти грипу груп ризику в епідсезон 2015-2016 роки».
3.4. Інформувати Державну службу з лікарських засобів про реєстрацію випадків післявакцинальних ускладнень при застосування імунобіологічних препаратів проти грипу.
3.5. З метою ідентифікації збудника захворювання забезпечити організацію забору матеріалу від хворих на грип та ГРВІ, в першу чергу – в організованих колективах, а також від осіб із тяжкою клінічною картиною, вагітних.
3.6. Забезпечити незнижуваний запас лікарських засобів, у тому числі противірусних препаратів, засобів індивідуального захисту в закладах охорони здоров’я.
3.7. Здійснювати санітарно-освітню та роз’яснювальну роботу серед населення щодо заходів індивідуальної та колективної профілактики грипу та ГРВІ, необхідності своєчасного звернення за медичною допомогою у разі появи ознак захворювання.
4. Начальникові управління освіти і науки Тернопільської міської ради, начальникам відділів освіти райдержадміністрацій:
4.1. Забезпечити щоденний нагляд за станом здоров’я дітей та персоналу. Виключити можливість перебування хворих дітей та працівників з ознаками респіраторної інфекції в школах та дитячих дошкільних закладах. Забезпечити готовність ізоляторів з метою використання їх для ізоляції хворих з першими ознаками респіраторних інфекцій.
4.2. Вести чіткий облік присутніх дітей в загальноосвітніх школах, інших навчальних закладах. При відсутності в окремих класах більше 30% учнів, самостійно вирішувати питання закриття окремих класів, груп. Оперативну інформацію подавати в територіальне міжрайонне (міське) управління Держсанепідслужби у Тернопільській області.
4.3. Забезпечити дотримання санепідрежиму в закладах освіти – вологе прибирання із застосуванням деззасобів, обов’язкове провітрювання.
4.4. Проводити вітамінізацію їжі, включаючи в раціон харчування свіжі овочі, фрукти, соки, фітонциди (часник, цибулю).
4.5. Дотримуватись групової ізоляції в дитячих дошкільних закладах, у приміщеннях та на групових майданчиках.
4.6. Забезпечити проведення вологого прибирання із застосуванням дезінфекційних засобів у салонах шкільних автобусів.
5. Директорам культурно - мистецьких закладів:
5.1. Проведення масових культурних заходів узгоджувати з управліннями культури, освіти і науки відповідно до епідситуації.
5.2. Забезпечити дотримання належного температурного режиму в кінотеатрах, палацах культури, театрах, концертних залах тощо, ефективну роботу вентиляційних систем, проводити вологе прибирання із застосуванням деззасобів.
6. Генеральному директору обласного торгово - виробничого аптечного об’єднання:
6.1. Забезпечити незнижуваний запас лікарських засобів, у тому числі противірусних препаратів, засобів індивідуального захисту в аптечній мережі.
6.2. Надавати оперативну інформацію медичним працівникам про наявність в аптечній мережі препаратів, які використовуються з метою профілактики та лікування грипу, ГРВІ, протигрипозних вакцин.
7. Директору ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України»:
7.1. Забезпечити систематичний моніторинг та розшифровку етіологічних чинників захворювань на грип та ГРВІ, в першу чергу – в організованих колективах, а також у осіб з тяжким клінічним перебігом хвороби, вагітних.
8. Начальникам міськміжрайонного, міжрайонних та міського Управлінь Держсанепідслужби у Тернопільській області забезпечити:
8.1. Систематичний моніторинг захворюваності на грип та ГРВІ, в першу чергу – в організованих колективах, а також у осіб з тяжким клінічним перебігом хвороби.
8.2. Контроль за своєчасністю проведення обліку та аналізу захворюваності на грип та ГРВІ, повнотою лабораторних досліджень.
8.3. Надання щотижневої, у разі ускладнення епідемічної ситуації щоденної, інформації про хід виконання цієї постанови до Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області.
8.4. Нагляд за реєстрацією випадків післявакцинальних ускладнень при застосуванні імунобіологічних препаратів проти грипу та їх епідеміологічною ефективністю.
8.5. Нагляд за дотриманням санітарно-протиепідемічного режиму в закладах охорони здоров’я, навчальних закладах, на об’єктах торгівлі, громадського транспорту, на вокзалах, в готелях та інших місцях масового скупчення людей, контроль за виконанням обмежувальних заходів закладами охорони здоров’я та навчальними закладами, підприємствами торгівлі, громадського харчування та іншими організаціями.
8.6. Нагляд за підготовкою підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, до осінньо-зимового періоду в частині забезпечення дотримання оптимальних параметрів мікроклімату приміщень відповідно до вимог санітарних норм.
8.7. Доведення цієї постанови до відома та виконання керівникам всіх відомств, організацій та суб’єктів підприємницької діяльності.
9. Контроль за виконанням даної постанови залишаю за собою.

Є.С.Безрукий