Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


І ще раз про куріння.

Куріння є однію з найбільш поширених та масових у світовому масштабі звичок, що наносить втрату, як здоров'ю окремої людини, так і суспільству в цілому. У куріння залучені практично всі верстви населення і що найнебезпечніше - жінки та юнацтво. Це соціальна проблема суспільства, як для тієї його частини, що палить, так і для непалящої. Для першої - проблемою є кинути палити, для другої — уникнути впливу суспільства, що палить, не почати палити, а також — зберегти своє здоров'я від продуктів куріння, оскільки речовини що входять до складу диму, який видихається курцями, не на багато безпечніше за те, якби людина сама палила.

Завдяки певному ряду заходів розвинені країни знижують свої показники куріння. Перш за все, це повна заборона на рекламу тютюнової продукції і пропаганда не куріння. Особливо варто відзначити пакет заходів економічної дії на курців. У багатьох фірмах і компаніях некурящим співробітникам виплачуються щомісячні премії. Дійсно, курець періодично відривається від роботи для ухвалення чергової дози нікотину, тобто, продуктивність праці у нього знижується. За меншу продуктивність – менша і оплата праці. Цей метод був визнаний найефективнішим. Наступний за ефективністю метод - це заборона на куріння в суспільних місцях, в т.ч. на вулиці. Логіка дуже проста: курець димом тютюну надає шкідливу дію на тих, що його оточують.
За даними ВООЗ, від викликаних пасивним курінням хвороб, у світі щорічно помирає 600 тисяч некурців, які вимушені дихати тютюновим димом. Щороку від тютюнового диму помирає понад 100 тис. українців, з них більш як 10 % – пасивні курці. Адже тютюновий дим, за даними ВООЗ, містить більше 4000 хімічних речовин, не менш 250 з яких є шкідливими, а більше 50 з них канцерогенні (для прикладу, ДДТ, ацетон, аміак, кадмій, миш’як). Пасивне куріння є причиною бронхітів, пневмонії, приступів астми, інфекцій середнього вуха, синдрому раптової смерті немовлят, серцево-судинних та неврологічних ускладнень тощо.
Захист людей від тютюнового диму - це одна з шести стратегій, які застосовує ВООЗ, щоб побороти поширеність куріння в світі. Україна - одна з країн, яка ратифікувала Рамкову Конвенцію ВООЗ із боротьби проти тютюну і має виконувати міжнародні зобов’язання. Відповідно до статті 8 вищевказаної конвенції країни повинні «захистити своїх громадян від впливу тютюнового диму на робочих місцях, у громадських приміщеннях і транспорті».
Незважаючи на певне зростання тривалості життя в Україні, висока смертність через неінфекційні захворювання, спричинені тютюнокурінням, посилює демографічну кризу. Тому звільнення робочих та громадських місць від куріння в Україні сприятиме виходу із демографічної кризи та поліпшить здоров’я нації.
Нагадаємо, що Україна ратифікувала Конвенцію в 2006 році і тому вільні від тютюнового диму кафе, бари і ресторани це також і виконання міжнародних зобов’язань Україною, а також крок до цивілізованого суспільства. Більшість європейських країн повністю відмовилася від куріння в приміщеннях ресторанів, кафе та барів, зокрема це: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія. Італія, Туреччина, Болгарія. В зв’язку з цим, не так давно - з 16 грудня 2012 р. набрали чинності зміни до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», якими розширено ряд громадських місць, де буде заборонено куріння, а також куріння електронних сигарет і кальянів, зркрема:
- в приміщеннях підприємств ресторанного господарства;
- в приміщеннях закладів культури (зараз дозволено в спеціально відведених для цього місцях);
- в приміщеннях закритих спортивних споруд (зараз дозволено в спеціально відведених для цього місцях);
- у ліфтах і таксофонах;
- в установах охорони здоров'я;
- у навчальних та освітньо-виховних закладах;
- на дитячих майданчиках;
- на спортивних майданчиках, стадіонах:
- в під'їздах житлових будинків;
- в підземних переходах;
- в громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення і зупинки громадського транспорту).
Вказаний Закон також визначає, що власник, уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд або окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не повинна перевищувати 10% загальної площі відповідної будівлі або приміщення, обладнані витяжною вентиляцією або іншими засобами для видалення тютюнового диму.
За розміщення попільничок або куріння в ресторанах законом передбачається штраф від 1 до 10 тис. грн, а невідведення спеціальних місць для куріння, необладнання їх витяжкою або іншими засобами для видалення тютюнового диму також карається штрафом у розмірі від 1 до 10 тис. грн.
Дослідження Київського міжнародного інституту соціології вказують на те, що 84% українців підтримують ідею Закону відмови від куріння всередині більшості громадських приміщень, включно з усіма робочими місцями, житловими будинками, офісами, ресторанами та барами. Але, якість життя залежить в значній мірі не від законів, а від того як вони виконуються чи усвідомлено нами важливості кроку до забезпечення бездимного середовища, чи зможе курець спокійно сприйняти зауваження в кафе чи іншому громадському місці, а оточуючі попросити його не палити. Для зменшення кількості курців можна застосовувати багато різних заходів: суворе обмеження місць для куріння, штрафи, створення мережі медичних установ, що спеціалізуються на лікуванні цього виду проблеми, але доки не буде відповідного усвідомлення населенням проблеми її вирішення буде неможливим. Тож будьмо свідомі, не палімо та заохочуймо і допомагаймо курцям які нас оточують позбутися цієї згубної звички.

Начальник відділу соціально-гігєнічного моніторингу             Гурський О.Й.