Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Семінар за участю міжнародних організацій з питань азбестозів та оцінки їх ризику на організм людини.

З метою підвищення фахових знань спеціалісти Держсанепідслужби Тернопільської області прийняли участь у семінарі, який був організований та проведений за підтримки Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського.
Головним доповідачем по темі: «Азбестози – оцінка ризику» виступив Андрій Корчевський – директор з досліджень та розвитку Chemistry&Industrial Hygiene, Inc. (США), сертифікований індустріальний гігієніст, дійсний член Товариства токсикології (SOT), кандидат фізико-математичних, доктор біологічних наук.
Азбест входить до складу більш ніж трьох тисяч виробів в самих різних областях техніки. З волокон азбесту виготовляють фільтри, брезенти, захисні костюми (для пожежників), папір, картон, матеріали для теплоізоляції, азбоцементні будівельні матеріали та ін. В будівництві використовують два основних типи азбесту – серпентин, або білий азбест, та амфібол. Обидва за хімічним складом ніщо інше, як силікати магнію, заліза, кальцію і натрію.
Азбест – це комерційна назва групи волокнистих мінералів – хризотилового азбесту і амфіболового азбесту. За даними вчених, незважаючи на схожість назв, вони мають абсолютно різну мінералогічну структуру. Найнебезпечніше в азбесті – це пил. Але якщо волокна амфіболового азбесту, потрапляючи у легені, практично не виводяться, то хризотилові волокна м'які, еластичні і легко розчиняються в організмі та виводяться максимум через 14 днів.
Азбест – канцероген, тобто провокує виникнення онкологічних захворювань. Не даремно азбесту навіть «присвятили» професійне захворювання – азбестоз. Це хвороба, що з часом загрожує перерости у хронічне запалення та утворення рубців на легенях. Ймовірні також перетворення азбестозу у ракові захворювання. В першу чергу, мова йде про самі легені, зокрема рак легенів та гортані. Ще один ризик – мезотеліоми, тобто злоякісні пухлини, що з’являються в ділянці грудей та живота. Згідно з дослідженням Міжнародної агенції з вивчення раку, у людини, що страждає від азбестозу, ризик захворіти на рак легенів в п’ять разів вищий.
Небезпеку від азбесту впродовж десятків років доводили наукові дослідження. Наприклад, у Німеччині підозрювати негативний вплив азбесту на людей почали ще в 1940-их роках. У 70-х роках минулого століття азбест в усьому світі використовувався безконтрольно практично в усіх галузях промисловості та сферах життя (у першу чергу така ситуація спостерігалася у країнах Євросоюзу). Безконтрольне використання у Європі амфіболової групи азбесту спричинило сплеск онкологічної захворюваності (перш за все, рак легенів і мезотеліома).
Сьогодні медики, озброївшись десятилітніми дослідженнями, запевняють: внаслідок вдихання азбестового пилу виникають онкологічні захворювання. Тому амфібол-азбест цілком обґрунтовано заборонений в усьому світі.