Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Санітарно – епідеміологічна ситуація за 25.12.2015 року


За результатами проведених лабораторно-інструментальних досліджень в плані здійснення поточного санітарно-епідеміологічного нагляду, моніторингових санітарно-гігієнічних досліджень, розслідування випадків інфекційних захворювань, тощо, органами Держсанепідслужби області за 25.12.2015 року встановлено наступні невідповідності нормативним вимогам:
За санітарно-гігієнічними показниками:
Вода питна: децентралізовані джерела водопостачання:
- Борщівський район: (4 взірці), с.Горошова (1 взірець), с.Більче-Золоте (2 взірці), с.Глибочок (1 взірець), індивідуальні криниці – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
- м.Борщів: (1 взірець), індивідуальна криниця – невідповідність за вмістом нітратів, за загальною жорсткістю.
- Козівський район: (1 взірець), с.Нараїв, криниця громадського користування – невідповідність за вмістом заліза, аміаку.

За бактеріологічними показниками:
Вода питна: централізовані джерела водопостачання:
- Бучацький район: (1 взірець), с.Н.Петликівці, водопровід – виявлено загальні колі-форми.

За даними моніторингу інфекційної захворюваності, проведеного фахівцями Держсанепідслужби, в області 25 грудня 2015 року за первинними діагнозами зареєстровано 55 випадків інфекційних захворювань, з них:
- гастроентероколіти – 5 випадків;
- інфекційний мононуклеоз– 1 випадок;
- вітряна віспа – 40 випадків;
- покуси тваринами – 1 випадок;
- лептоспіроз – 1 випадок,
- туберкульоз – 3 випадки;
- хронічний гепатит С –2 випадки.
- харчова токсикоінфекція – 2 випадки.

Харчові токсикоінфекції – це група гострих інфекційних захворювань, які виникають в результаті споживання продуктів, що містять умовно-патогенні бактерії та їхні токсини, і характеризуються короткотривалими проявами загальної інтоксикації та гострого гастриту чи гастроентероколіту.
Збудником харчової інфекції можуть бути мікроорганізми різних родів: Klebsiella, Enterobacter, Citrobacter, Serratia, Enterococcus та ін. Ці бактерії дуже поширені в природі, в переважній більшості вони входять до складу нормального біоценозу кишківника людини. Оскільки клінічна картина токсикоінфекції розвивається в результаті впливу не самих мікроорганізмів, а токсичних продуктів їх життєдіяльності, збудник як такий, нерідко, не виділяється.
Джерелом і резервуаром інфекції, зазвичай, є люди і сільськогосподарські тварини, птиця. Найчастіше це особи, які страждають захворюваннями бактеріальної природи з активним виділенням збудника (гнійні захворювання, ангіни, фурункульоз), тварини хворі маститом. Джерелом зараження може бути і здоровий носій. Для деяких родів бактерій, здатних викликати харчову токсикоінфекцію, резервуаром може бути грунт і вода, забруднені фекаліями тварин та людини, об'єкти навколишнього середовища.
Механізм передачі токсикоінфекції фекально-оральний, шлях передачі - переважно харчовий. Мікроорганізми потрапляють у харчові продукти, де відбувається їх активне розмноження і накопичення. Харчова токсикоінфекції розвивається тоді, коли людина вживає в їжу продукти, в яких утворилася висока концентрація мікроорганізмів. Токсикоінфекції в переважній більшості випадків виникають при вживанні продуктів тваринного походження: м'яса, молочних продуктів, кондитерських виробів з жирними кремами, риби. М'ясо й напівфабрикати з нього (фарш) є основним джерелом клострідіальной інфекції. Деякі способи виготовлення напівфабрикатів і страв, умови зберігання та транспортування сприяють проростанню спор і розмноженню бактерій. Для продуктів, уражених стафілококами, характерна відсутність видимих і смакових відмінностей від нормальної їжі. У передачі інфекції можуть брати участь різні об'єкти і предмети, джерела водопостачання, грунт, пил. Для захворювання характерна сезонність: у теплу пору року частота токсикоінфекцій збільшується, оскільки температура повітря сприяє активному розмноженню бактерій. Токсикоінфекції можуть виникати як у вигляді окремих випадків у побуті, так і спалахів при організованому харчуванні в колективах.
Природна сприйнятливість у людей до даних інфекцій висока, як правило, всі, що вживали в їжу уражені мікроорганізмами продукти, захворюють з тим чи іншим ступенем тяжкості. Особи з ослабленими захисними властивостями організму (діти перших років життя, особи похилого віку, хворі після хірургічних втручань ) входять до групи особливого ризику, токсикоінфекції у них можуть протікати найбільш важко.
Інкубаційний період токсикоінфекції рідко перевищує кілька годин, але в деяких випадках може скорочуватися до півгодини або подовжуватися до доби.
Профілактика токсикоінфекцій полягає в дотриманні санітарно-гігієнічних правил на підприємствах харчової промисловості і громадського харчування, а також правил зберігання продуктів, які швидко псуються. До роботи з продуктами не допускають осіб , які страждають на гноячкові захворювання шкіри, ангіну, пронос. Важливим є забезпечення санітарного контролю за забоєм тварин, перевезенням і зберіганням м’ясних продуктів , а також молочних і кондитерських виробів. Не можна допускати забруднення продуктів виділеннями свійських тварин, гризунів , птахів, мух.
Необхідно пропагувати знання з гігієни та санітарії серед населення, а також проводити гігієнічне навчання працівників продовольчих магазинів , підприємств харчової промисловості та закладів громадського харчування.