Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Ситуація щодо лептоспірозу в області

 

Тернопільська область залишається в числі тих, де рівень захворюваності лептоспірозом населення є стабільно високим і перевищує середні державні показники. Щорічно реєструються спорадичні випадки захворювання серед людей.
Показник захворюваності становить 1,03 вип. на 100 тис. населення. В порівнянні з аналогічним періодом 2014р., рівень захворюваності знизився в 3,2 рази. Проте в 2015 році продовжує перевищувати загальнодержавний показник в 1,6 рази (0,65 вип. на 100тис. населення).
В 2015р. на території області зареєстровано 11 випадків лептоспірозу (за аналогічний період 2014р. – 35) в жителів Борщівського, Гусятинського, Збаразького, Монастириського, Тернопільського районів та м. Тернополя.
Прослідковується сезонність захворювання – 5 випадків - 62,5% від усіх виявлених протягом року – зареєстровано в літній період, що пов’язано з активізацією природних вогнищ.
Піковий рівень захворюваності спостерігався в серпні місяці – 3 вип., що становить 0,28 вип. на 100 тис. населення і дорівнює середньообласному багаторічному показникові для даного періоду року.
За результатами епідрозслідування, умовами, які сприяли зараженню є ведення домашнього господарства, утримання сільськогосподарських тварин, виконання польових робіт, прямий контакт з гризунами (покус сірим щурем) та річковою водою, рибалка, купання у водоймах.
Показник лабораторно підтверджених випадків лептоспірозу по області складає 100%, етіологічна структура в хворих представлена серогрупами icterohaemorrhagiаe (75% - 6вип.) та сanicola (25%-2 вип.).
Лабораторія особливо-небезпечних інфекцій ДУ «ТОЛЦ ДСЕСУ» - єдиний заклад в області, в якому проводяться діагностичні дослідження щодо ідентифікації серогруп лептоспір у хворих чи осіб з сигнальними симптомами лептоспірозу. Для цього досліджуються парні сироватки, починаючи з дня виявлення хворого та в динаміці через кожні 5 днів.
В області впроваджено активне виявлення хворих на лептоспіроз шляхом проведення серологічного обстеження осіб, в анамнезі яких - покус чи інше пошкодження шкіри мишовидними гризунами.
З початку року зареєстровано 35 випадків покусів населення мишовидними гризунами в 14 районах області та м.Тернополі,
Серологічно обстежено 19 осіб. В жительки Борщівського району та жительки міста Тернополя за результатами лабораторного дослідження виставлено діагноз: лептоспіроз.
Всього в 2015р. в лабораторії ОНІ ДУ «Тернопільський ОЛЦ ДСЕСУ» проведено 213 серологічних дослідження на лептоспіроз, з діагностичною метою обстежено 151 особу.
Для моніторингу епізоотичної ситуації та вивчення циркуляції збудників інфекції серед мишовидних гризунів проводяться планові епізоотологічні обстеження на територіях природніх осередків та на територіях, вільних від інфекції (не визначених, як ензоотичні) з відбором польового матеріалу.
В лабораторії ОНІ ДУ «Тернопільський ОЛЦ ДСЕСУ» досліджено на лептоспіроз 115 дрібних ссавців, в т.ч. з вогнищ лептоспірозу та покусів мишовидними гризунами – 28.
При бактеріоскопічному дослідженні (темнопольна мікроскопія) трупного матеріалу мишовидних гризунів отримано 31 позитивний результат, в т.ч. з вогнищ – 9.
При серологічному дослідженні мишовидних гризунів, доставлених біогрупою з природніх осередків виявлено 11 серопозитивних знахідок – антитіла до лептоспір 4 серогруп: icterohaemorrhagiaе, рomona, сanicola, hebdomadis. Носіями патогенних для людини збудників інфекції є жовтогорлі, польові та лісові миші.
При серологічному дослідженні мишовидних гризунів, доставлених з вогнищ лептоспірозу та покусів виявлено 4 позитивних результати – антитіла до лептоспір серогруп icterohaemorrhagiaе та polonika. В усіх випадках було встановлено медичне спостереження за постраждалими особами, призначалась антибіотикотерапія - екстренна профілактики лептоспірозу та проводилось серологічне лабораторне обстеження людей в динаміці.
Показник захворюваності людей на лептоспіроз є відображенням епізоотичного процесу, що протікає серед гризунів. Антропогенний вплив на природне середовище зумовлює домінування синантропних гризунів в якості основних джерел лептоспірозної інфекції.
Постійний моніторинг епізоотичної ситуації та вивчення епізоотичного фону адміністративних територій області дає можливість встановити циркуляцію збудників лептоспірозу в довкіллі та можливий ризик інфікування людей в природних осередках та своєчасно організувати ряд профілактичних заходів.