Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Чудовий трофей риболова може зашкодити його здоровю.

ima3ge001

Чудовий трофей для риболова і водночас занесені до Червоної книги України, Эвропейского червоного списку та МСОП - Європейский вусач (Barbus barbus), Марена (Мирон-вусач) (Barbus fluviatilis) та Вусач кримський (Barbus tauricus Kessler). Незважаючи на це ці види риби доволі часто стати уловом рибалок в річках Західної та Південої України.
Середня вага 3-4 кг. Річкова риба, влітку мешкає на глубоких, швидких, переважно кам'янистих місцях. Тримається зазвичай невеликими групами, але на улюблених місцях інколи спостерігаються значні скупчення. Дрібний усач живе на перекатах спільно з піскарем. Типово донна риба, а тому її рацiон зазвичай складається переважно з донних безхребетних: рачки, ручайник, молюски, водянi хробаки та п’явки. Мешкає у річках Закарпаття (наймасовіше), в Пруті і Дністрі, мало залишилось у великих річках України, в Криму (вусач кримський). Ловиться, як на донну снасть, так і на спінінгові приманки.
Проте не всі знають що статеві органи даних риб (ікра та молочко) є отруйними. Симптоми оруєння схожі на отруєння рибою фугу. Отруйна речовина ціпринідин, небілкової природи, викликає в перші години після вживання нудоту, блювання, пронос, головний біль і загальну слабкість,ціаноз шкіри обличчя і слизових оболонок, затруднення дихання. При вживанні великої кількості ікри цієїї риби чи сприйняливості організму до даного токсину у важких випадках може розвиватись парліч нижніх кінцівок, діафрагми і навіть смерть внаслідок зупинки дихання. Дякувати Богу, смертельних випадків останнім часом на території Тернопільської області не реєструвалось.
Проте в грудні місяці 2015р. внаслідок вживання ікри риби марени зловленої в р.Дністер на території Заліщицького району до лікарні потрапила дитина з симптомами харчового отруєння.
Точно встановлено що токсичною є ікра вусача кримського. По іншим видам – дані надзвичайно суперечливі. Вважається що саме незначна концентрація отрути і надає вареній чи вяленій марені дуже тонкого смаку. До кінця невідомо, чому ікра і окремі органи марени стають отруйними, причому в різній концентрації і різною сприйнятливістю людей. Імовірно, що в першу чергу на отруйність впливає харчування цієї риби. Поширені твердження, що отруйною вона стає з віком, а також коли постійно харчується рачками-бокоплавами.
Зрозуміло, що краще не вживати ікру та молочко цих видів риб, щоб вберегти себе від можливого ризику отруєння. А зважаючи на те шо вони занесені до Червоної книги України, Эвропейского червого списку та МСОП спіймавши таку рибу відпусть її, як справжній цінитель природи та людина яка дбає про її збереження та відновлення. Адже згадаймо скільки видів флори та фауни назавжди зникло завдяки діяльності людини.