Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Щодо актуальності щеплень проти поліомієліту


Повідомляємо, що перші два тури вакцинації уже закінчились, щепленнями охоплювались діти від 2-х місяців до 6 років (5 років 11 місяців 29 днів). Третій – розширений тур, планується на січень 2016 року, із залученням дітей від 2-х місяців до 10 років (9 років 11 місяців 29 днів).
Поліомієлі́т — гостре інфекційне захворювання, яке зумовлене поліовірусом та здатне перебігати з ураженням центральної нервової системи, з виникненням парезів і паралічів, у багатьох випадках може призвести до смерті захворілих.
Збудник поліомієліту належить до групи пікорнавірусів родини ентеровірусів та існує у вигляді 3-х незалежних типів (I, II і III). Стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб, у випорожненнях — до 6 міс.), добре переносить замороження, висушування. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезінфікуючих засобів.
Джерело інфекції — людина (хвора або носій, що переносить зараження безсимптомно). Збудник виділяється через рот (декілька діб), а потім із випорожненнями (декілька тижнів, а іноді й місяців). Зараження може відбутися повітряно-крапельним шляхом, але частіше — при потраплянні до рота через забруднені руки, їжу.
Захворюваність поліомієлітом переважає у літньо-осінні місяці. Частіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років. Перенесене захворювання залишає після себе стійкий, типоспецифічний імунітет.
В одному з 200 випадків інфікування розвивається незворотній параліч (зазвичай ніг). 5-10% з числа таких паралізованих людей помирають через параліч дихальних м'язів.
Доки у світі залишається хоч одна інфікована дитина, ризику зараження поліомієлітом піддаються діти у всіх країнах. Нездатність ліквідувати поліомієліт в цих стійких вогнищах може призвести до того, що через 10 років у світі буде щорічно відбуватися до 200000 нових випадків захворювання.
Поліомієліт невиліковний, але йому можна запобігти. Неодноразове введення поліомієлітної вакцини захищає дитину на все життя.
Розробка ефективних вакцин для профілактики поліомієліту стала одним з найбільш великих медичних досягнень 20-го сторіччя. Перші поліомієлітні вакцини з'явилися в 1950-1960-х роках. Вони одразу знизили захворюваність у всьому світу. Існує два типи вакцин: інактивована і жива. Обидві вакцини можуть бути як 3-х валентні, так і моновалентні. Для планової вакцинопрофілактики використовують тривалентні вакцини. Моновалентну рекомендовано застосовувати в умовах епідеміологічного спалаху, викликаного одним з трьох типів вірусу.
Інактивована вакцина містить вірус поліомієліту, убитий формаліном. Вона вводиться внутрішньом'язово і викликає вироблення специфічного гуморального імунітету. Жива поліомієлітна вакцина містить живий ослаблений вірус, вводиться перорально, стимулює окрім гуморального також і тканинний імунітет.
Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:
- вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 і 6 місяців, перші 2 щеплення - з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту(ІПВ);
- ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).
Вакцинація є основним інструментом в охороні здоров'я. Рівень охоплення вакцинацією в Україні найнижчий за останні 20 років. Менше половини дітей повністю вакциновані проти поліомієліту та нестабільна ситуація у країні знижує рівень охоплення навіть більше. Поліомієліт дуже просто розповсюджується, часто без видимих симптомів; в 1 з 200 випадків поліомієліт викликає невиліковний параліч, отже навіть одна дитина з діагнозом поліомієліту - це вже спалах. У першу чергу поліомієліт загрожує країнам з великою кількістю невакцинованих дітей (як в Україні). Проте, конкретні зусилля можуть знизити ризик поліомієліту, але діяти необхідно вже зараз!
Шановні батьки!
Знайте, сучасні вакцини ефективні, безпечні і мають низьку реактогенність, тому протипоказання до щеплень обмежені і визначити їх може тільки лікар.
Пам'ятайте, відмовляючись від вакцинації, Ви ризикуєте здоров'ям та життям Вашої дитини і позбавляєте його законних прав на захист від небезпечних інфекційних захворювань, які можна попередити засобами специфічної профілактики.

Лікар-епідеміолог                                                                            С.В. Маціпура