Державна установа « Тернопільський обласний лабораторний центр МОЗ України»

«Гаряча» телефонна лінія 

тел. 

(0352) 52 - 81 - 83

за адресою:

46008 м.Тернопіль, вул. Федьковича,13; 

E-mail: 

МОЗ України Тернопільський областий лабораторний центр 

teroblses@mail.te.ua


Епідситуація щодо захворюваності на грип та ГРВІ, заходи профілактики

За даними моніторингу захворюваності на грип та ГРВІ населення області (станом на 13.01.2016р.) інформуємо про ускладнення епідситуації. Основними критеріями оцінки є: зростання рівня захворюваності в цілому, питома вага захворілих дітей в загальній структурі, реєстрація випадків серед школярів, кількість госпіталізованих хворих в ЛПЗ.

За останній тиждень інтенсивний показник на 10 тис. населення в області склав 27,6 випадків, при епідпороговому значенні – 33,3 випадки (82,9% до порогового показника). Найвищий показник у Тернопільському районі (62,3) та м. Тернопіль (60,7). Кількість захворілих зросла у порівнянні з попереднім тижнем на 48,4%. Питома вага дітей до 18 років серед хворих склала 49,6%, школярів – 44,4% від усіх захворілих дітей. У порівнянні з минулим тижнем захворюваність на ГРВІ серед дітей до 18 років збільшилась на 32,8%, дітей шкільного віку - на 48,7%. За звітний тиждень госпіталізовано 199 осіб, із них 65 (32,7%) становили діти до 18 років.
Враховуючи вище викладене, з метою запобігання поширення серед населення захворюваності на грип та ГРВІ, наголошуємо на актуальності проведення профілактичних заходів на території області.
Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Вона здійснюється протигрипозною вакциною, що відповідає прогнозованому штаму і містить антигени (білок) одразу трьох штамів вірусу грипу, які відбираються на основі рекомендацій ВООЗ. Імунна система осіб, які були щеплені, виробляє власні антитіла для захисту проти хвороби. Вакцинацію можна робити всім бажаючим знизити ризик захворювання на грип і запобігти його можливим ускладненням.
Вакцинація особливо рекомендована групам ризику - дітям, людям похилого віку, з хронічними захворюваннями, персоналу медичних, навчальних закладів, працівникам сфери послуг, торгівлі, транспорту, а також особам, що спілкуються з великою кількістю людей, персоналу підприємств, установ, організацій, особам, що перебувають в спеціалізованих колективах закритого типу (дитячі будинки, будинки престарілих тощо).
Щоб уникнути зараження грипом, скористайтеся порадами, а саме:
- зменшіть вірогідність контактів із хворими людьми, при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів хвороби;
- користуйтеся одноразовими масками — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам'ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу — волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках — їх потрібно викидати у смітник;
- регулярно провітрюйте приміщення і робіть вологе прибирання — як у помешканні, так і в робочих приміщеннях;
- повноцінно харчуйтеся, висипайтеся, уникайте перевтоми — для підвищення опірної здатності організму;
- користуйтеся тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.
Якщо все ж з'явилися ознаки хвороби:
- залишайтеся вдома. Не йдіть на роботу, якщо захворіла дитина, не ведіть її до школи чи дитячого садочка, інші організовані заходи, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них;
- не біжіть в поліклініку з найменшого приводу — у випадку грипоподібної хвороби Ви ризикуєте спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей. Якщо вас непокоїть стан вашого здоров'я — обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому;
- ізолюйте хвору людину — виділіть їй окрему кімнату і посуд, визначіть хто буде доглядати за нею, і по можливості тримайтеся на відстані від хворої людини (не менше 2 метрів);
- прикривайте рот і ніс під час кашлю та чхання — аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидайте у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.


Лікар-епідеміолог                                                        С.В. Маціпура